Kayıp 1,1 milyar euroluk AB fonu nerede?

Kayıp AB fonu meselesi, Türkiye’ye verilen mülteci yardımının 1,1 milyar eurosunun nereye harcandığının takip edilememesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın AB denetçileriyle bilgi paylaşmayı reddetmesi üzerine patlak vermişti.

HDP’li vekil Tuma Çelik, konu hakkında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

FONLARI KİM KULLANIYOR?

Tuma Çelik Meclis’e verdiği soru önergesinde Soylu’ya özetle şu soruları sordu:

-AB’nin Türkiye ile 2016’da vardığı sığınmacı mutabakatı kapsamında bakanlığınıza ne kadar fon aktarılmıştır? Program kapsamında fonların kullanılmasında bakanlığınızın rolü nedir? Varsa söz konusu fon hangi amaçlar ve hangi kurum veya kuruluş aracılığıyla kullanılmaktadır?

KAÇ SURİYELİ FAYDALANDI?

-Avrupa Denetçiler Mahkemesi’nin, AB tarafından Türkiye’de aktarılan fonları denetleme yetkisi var mıdır?

-AB’nin Türkiye ile 2016’da vardığı sığınmacı mutabakatı kapsamında kaç Suriyeli mülteciye söz konusu fondan kaynak aktarılmıştır?

-AB’nin Türkiye ile 2016’da vardığı sığınmacı mutabakatı kapsamında Türkiye sınırlarında kaç kamp vardır ve nerede bulunmaktadır? Bu kamplarda toplam kaç Suriyeli mülteci bulunmaktadır?

PROJELER NEDEN BİTMEDİ?

-Raporda iddia edildiği gibi AB’nin Suriyeli sığınmacılar için tahsis ettiği fonların kullanılması için yapılan projelerin onda dokuzunun süresinde tamamlanamadığı tespiti doğru mudur? Bakanlığınız tarafından yürütülen ve zamanında tamamlanmayan herhangi bir proje var mıdır

KONU NASIL GÜNDEME GELMİŞTİ?

AB’nin mali durumunu denetlemekle yükümlü olan Avrupa Denetçiler Mahkemesi (European Court of Auditors), 13 Kasım 2018 tarihinde AB’nin Türkiye’ye mülteciler için gönderdiği fonlarla ilgili bir rapor yayınlamıştı.

Raporlama sürecinde ilgili denetçiler, Türkiye’de birçok bakanlık yetkilileriyle görüşmeler yapıldığı ancak Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı’nın, denetçilerle bilgi paylaşmayı reddettiklerini belirtmişti.

 

Paylaş, Mutlaka Okunsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Mutlaka Oku! © 2017 | Gizlilik Politikası | Pdf Kitap İndir | Yorum |