İşsizlik maaşı başvurularında rekor

Gelir gider dengesini tutturmakta zorlanan firmalar, ilk çare olarak işçi çıkarmayı görüyor. İşsizlikteki artış, işsizlik maaşı başvurularında da rekor artışa sebep oldu.
Yılın ilk 10 ayında İşsizlik Ödeneği için Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) başvuru yapanların toplam sayısı 1 milyon 161 bin 604 kişiyi buldu. Sadece ekim ayında 140 bin 164 işsizlik ödeneği için İŞKUR’a başvuru yapılırken, bunların 100 bin 611’i erkek, 39 bin 553’i ise kadınlardan oluştu.

PEK ÇOK İŞÇİ BAŞVURU YAPAMIYOR

Öte yandan, İşsizlik Ödeneği için hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olma ve son üç yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması şartları aranmasından dolayı işsiz kalan binlerce kişinin başvuru hakkı bulunmuyor. Uzmanlara göre işsizlik maaşı hakkı kazanmak için şartların yumuşatılırsa başvurular daha da artacak.

KAYITLI İŞSİZLER TAVAN YAPTI

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı da bu dönemde tavan yaptı. 2017’de, 2 milyon 611 bin 932 olan kayıtlı işsiz sayısı, yüzde 27’lik artışla 3 milyon 215 bin 289 kişiye ulaştı. 2019’da ekonomiye ilişkin belirsizliklerin derinleşeceği ön görüsü ile binlerce kuruluşun küçülme senaryoları üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor.

TOPLU İŞTEN ÇIKARMALAR BAŞLAYABİLİR

İmalat sanayi, inşaat ve perakende sektörlerinde yaşanan daralma ve iflastan korunmak için 3000’den fazla kuruluşun konkordato ilan etmesi dolayısıyla önümüzdeki iki ayda toplu işten çıkarmaların yaşanmasından kaygı duyuluyor. Yerel seçimlerin belirsizlikleri artıracağı ve şirketlerin ‘ön kötü senaryo’ya göre hazırlık yapacağı ifade ediliyor.

Paylaş, Mutlaka Okunsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Mutlaka Oku! © 2017 | Gizlilik Politikası | Pdf Kitap İndir | Yorum |